303657-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av genomförande av nationell resvaneundersökning med hjälp av webbenkät och pappersenkät
Referensnummer: Sta 2018/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget går ut på att genomföra en resvaneundersökning med en kombinerad webb- och pappersenkät samt ta fram en analysdatabas till undersökningen.
Dokument samt frågor under anbudstiden
Alla dokument rörande denna upphandling finns att tillgå på VISMA OPIC (www.opic.se). Det är upp till anbudsgivaren att hålla sig underrättad om vad som sker i upphandlingen via denna webbsida.
Om en anbudsgivare anser att förfrågningsunderlaget behöver förtydligas för att det ska var möjligt att lämna anbud ska frågor ställas till Trafikanalys via ovannämnda webbsida.
Om frågor skulle föranleda förtydligande eller justering av förfrågningsunderlaget kommer dessa att publiceras på webbsidan. Endast skriftliga svar och förtydliganden lämnade på detta sätt är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget. Samtliga svar utgör en del av förfrågningsunderlaget. Trafikanalys besvarar endast frågor som medför behov av förtydliganden av förfrågningsunderlagets innehåll etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen