303659-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningstransporter
Referensnummer: 0203/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser löpande avrop av anläggningstransporter, utifrån avropande enheters behov av tunga fordon >3,5 ton med förare och övrig utrustning till olika projekt för Göteborgs Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen