See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresvärd Ny anstalt Värnamo
Beskrivning: Kriminalvården upphandlar en hyresvärd och fastighetsägare till en kriminalvårdsanstalt som ska uppföras för Kriminalvårdens räkning i Hörle i Värnamo kommun, och som därefter ska förhyras av Kriminalvården. Utöver att äga och förvalta kriminalvårdsanstalten ska hyresvärden vara byggherre och tillsammans med Kriminalvården ansvara för att kriminalvårdsanstalten uppförs.
Intern identifierare: 2024-26756
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000