303700-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Utrustning för prickskytte/prickkastning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning Tävlingsvapen.
Referensnummer: 16FMV4197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37462000 Utrustning för prickskytte/prickkastning
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser anskaffa följande vapen, eller likvärdiga:
1. Anschutz Fortner – 50 st.
2. Anschutz MSR RX22, Semiauto Limited Edition – 25 st.
3. Bleiker Challenge – 2 st.
4. Grünig Elmiger Racer x RWC – 1 st.
5. Grünig Elmiger Future Target 300 – 2 st.
6. Sportgevär cal 22 Anschutz – 20 st.
7. Bleiker Standard Rifle 300m ISSF/CISM – 1 st.
8. Pardini SP cal 22 – 5 st.
9. Pardini HP cal 32 – 5 st.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pos. 1-3 samt 6-7
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35321200 Gevär
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. SIG Sauer 552 Classic- 25 st.
6. Anchütz 54.30 1907 Stock – 20 st.
Pos 4 och 5
Del nr: 2
35321000 Lätta skjutvapen
5. Grünig Elmiger Future Target – 2 st.
Pos. 8 och 9
Del nr: 3
8. Pardini SP Cal. 22 – 5 st.
9. Pardini HP Cal.32 – 5 st.