303734-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Funktionsbaserad tvätt- och textilupphandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFunktionsbaserad tvätt- och textilupphandling
BeskrivningUpphandlingen avser en helhetslösning för textilier och tvätt, inklusive cirkulära lösningar, med syfte att säkerställa tillgång till funktionella och hållbara textilier med minskad miljö- och klimatpåverkan.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98311100 Tvätthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFunktionsbaserad tvätt och textilupphandling