See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktion av konstverk för konstprojektet i Neglinge depå
Beskrivning: Trafikförvaltningen har upphandlat en konstnär vars idéskiss ska utvecklas och implementeras på Neglinge depå. Vidarearbetningen av idéskissen ska utmynna i ett kalkylerbart och genomförbart förslag på konstnärlig gestaltning. För att konstverket ska kunna produceras enligt konstnärens vision och konstnärliga uttryck krävs en specifik leverantör som kan uppfylla de tekniska och konstnärliga krav som konstnären har definierat. Den leverantör som kan utföra fräsningen till den kvalitet och kostnad som konstnären kravställt är Arclight AB vilket angivits i konstnärens bifogade offert till anbudet. Upphandlingen genomförs som en direktupphandling enligt 19 a kap 2§ LUF då konstverket som upphandlas avser en tjänst av sådant slag som anges i bilaga 2 och värdet understiger tröskelvärdet.
Intern identifierare: TN 2022-0313
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000