303813-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende skol- och färdtjänstbussar till transportenheten
Referensnummer: KS.2023.0582
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspångs kommun bjuder härmed in till anbudsgivning i offentlig upphandling avseende ramavtal för skol- och färdtjänstbussar.
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av bussar avsedda för skolskjuts och färdtjänst.
Beställaren avser att byta ut och komplettera den befintliga fordonsparken avseende skol- och färdtjänstbussar. I nuläget har beställaren följande fordon i fordonsparken:
- 3 st handikappanpassad buss/taxibuss för 8 passagerare
- 8 st handikappanpassad buss för 19 passagerare
- 1 st buss för 22 passagerare.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) anbudsgivare, förutsatt att det finns tre (3) anbudsgivare som kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34114300 Färdtjänstfordon, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende köp och leverans av fabriksnya bussar avsedda för skolskjuts och färdtjänst.