303865-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rackarberget X2
Referensnummer: E-03-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser Nybyggnad av en (1) st byggnad, hus X2, inklusive komplementbyggnad, samt rivning av en (1) st befintlig byggnad (befintlig förskola) på fastigheten. I entreprenaden ingår också byggnation av ny undercentral i befintligt Hus N från vilken värmedistributionen tas till hus X2. Projektet består av en (1) st fastighet (Luthagen 61:3) belägen på Rackarbergsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112340 Marksanering, 45232141 Värmecentral, 45236000 Markanläggning, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen