303865-2023 - ResultatSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Konsulttjänster Mark och Bygg
Referensnummer: 22/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konstruktör bygg
o Bedöma befintlig konstruktions bärighet för nöddieselaggregat samt ta fram bygghandlingar.
o Ta fram underlag för montageöppning i befintlig vägg med eventuella förstärkningar av
byggnaden.
o Dokumentation: Arbetsritningar samt relationshandling
o Delta på byggmöten med utsedd byggentreprenör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbeten som omfattas av uppdraget är:
· Konstruktör bygg
· Brandskyddsingenjör
o Ta fram underlag för att uppfylla brandkrav samt ta fram brandskyddsdokumentation (om
nödvändigt).