303880-2020 - PlaneringSverige-Helsingborg: Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI TOS Terminal Operating System
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
The Port of Helsingborg seeks to gather information about available suppliers of Terminal Operating Systems (TOS) and their systems.
The purpose of this is RFI is to investigate which terminal operating systems are available on the market today and how these systems are structured.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63721200 Hamndrift, 98362000 Hamnförvaltning, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 63523000 Hamntjänster och spedition, 31224500 Terminaler, 32442000 Terminalutrustning, 48216000 Programvara för terminalemulering, 72212216 Programvaruutvecklingstjänster för terminalemulering, 30236200 Utrustning för databehandling, 30211300 Dataplattformar, 30231100 Dataterminaler, 32580000 Datautrustning, 31644000 Diverse utrustning för dataregistrering, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 32584000 Datalagringsmedia, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48612000 Databashanteringssystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 51612000 Installation av databehandlingsutrustning, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72610000 Datastöd, 72611000 Tekniskt datastöd, 72700000 Datanätstjänster, 72300000 Datatjänster, 72318000 Dataöverföring, 72320000 Databastjänster, 72322000 Datahantering, 80533100 Datautbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The purpose of this is RFI is to investigate which Terminal Operating Systems are available on the market today and how these systems are structured.