303899-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunala vuxenutbildningar 2019
Referensnummer: 18INK048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Älvsbyn, Luleå, Boden, Kalix och Piteå kommuners behov av kompletterande vuxenutbildningstjänster. Vuxenutbildningen i ovan kommuner har en avtalad samverkan kring vuxenutbildning. Denna samverkan, kallad ”femkantens vuxenutbildning”, har beslutat att tillsammans upphandla behovet av kompletterande vuxenutbildningar till de vuxenutbildningarna som erbjuds i egen regi i respektive kommun. Syftet är att kunna ge kommunmedborgarna ett brett och flexibelt utbildningsutbud utifrån efterfrågan. De utbildningsområden som är aktuella i denna upphandling delas upp enligt nedan:
1.Vuxenutbildning på grundläggande nivå
2.Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom gymnasiegemensamma ämnen 3.Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom programgemensamma ämnen och programfördjupning
4.Kurser inom Svenska för invandrare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vuxenutbildning på grundläggande nivå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vuxenutbildningen har särskilda behov av flexibla lösningar för vuxna, vilket innebär att vi efterfrågar ovan utbildningsområden i studieformerna "nära" och "distans". Målet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till kompletterande vuxenutbildning som håller en hög och jämn kvalitet med utgångspunkt i lag och förordning till kommunerna för att på så sätt säkerställa kommuninnevånarnas långsiktiga lärande genom kurser som skall vara flexibla i både tid och rum och anpassas utifrån elevens olika förutsättningar, mål, förkunskaper och livssituation.
Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom gymnasiegemensamma ämnen
Del nr: 2
Vuxenutbildning på gymnasial nivå, kurser inom programgemensamma ämnen och programfördjupning
Del nr: 3
Kurser inom Svenska för invandrare
Del nr: 4