303955-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Arjeplog: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll och vidareutveckling Lönesystem Arjeplogs kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Arjeplogs kommun äger genom tidigare investering lönesystem för kommunens verksamhet. Arjeplog kommun har efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 10 kap 5 §, 6 kap 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Evry Sweden AB avseende underhåll, support och vidareutveckling av eCompanion för Arjeplog kommun.
Systemet används för kommunens samlade lönehantering. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar. Support och underhåll kommer att innefatta löpande uppdateringar och felrättningar för att uppfylla samtliga krav i verksamheten. Det finns också möjligheter till framtida systemutvecklingsmöjligheter, funktioner samt beställning av nya tillbehör
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen