303956-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning/Snöröjning.
Referensnummer: SUN 2016/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vinterväghållning syftar till att säkerställa kommunens behov av snöröjning under avtalsperioden och omfattar även halkbekämpning samt ett samordningsansvar avseende utkallning av externa enheter, åtgärd vid maskinhaveri, samordning av externa maskiner m.m. Vinterväghållningsarbeten kommer att, till viss del, utföras av kommunens egen personal och med egna maskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 34143000 Fordon för vinterväghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen