303985-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resor till och från daglig verksamhet.
Referensnummer: 2016.126 SN 081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar planering och utförande av personresor till och från daglig verksamhet för medborgare i Alingsås kommun med funktionsnedsättning samt ev. personal och personliga assistenter som följer den resande. I uppdraget ingår att planera resorna med hänsyn taget till resenärernas behov och miljömässiga aspekter, med största kostnadseffektivitet för beställaren. Uppdraget omfattar de resor som inte Beställaren genomför i egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen