304038-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Plantering och skötsel av grönområden – Driftentreprenad Yttre skötsel -25
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDriftentreprenad Yttre skötsel -25
BeskrivningUpphandlingen omfattar Skelleftebostäder AB och Skellefteå Industrihus AB tillsammans med dess dotterbolag. Entreprenaden omfattar skötsel och tillsyn av yttre mark på fastigheter inom B:s bestånd året runt (inom Skellefteå kommun). Det omfattar bl.a. tillsyn och skötsel av vegetationsytor och avfalls- och miljörum/utrymme, skräpplockning, snöröjning och halkbekämpning inklusive beredskap och jour. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden, Nord och Syd. Avtal kommer att tecknas med en L per område.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113385:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90620000 Snöröjning