30409-2026 - Resultat
Sverige – Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning – Drift och underhåll av Trafikutrustningssystem TUS2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift och underhåll av Trafikutrustningssystem TUS2
BeskrivningSystemet TUS2 är ett SCADA-baserat styr- och övervakningssystem för vägtrafikutrustning, exempelvis variabla meddelandeskyltar och avstängningsanordningar på ytvägnätet. Löpande systemförbättringar, systemunderhåll och integrationer av ny vägtrafikutrustning som ska styras och övervakas.
Intern identifierareKOM-415996
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 42961000 Manöver- och styrsystem, 42961200 SCADA eller motsvarande system, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDrift och underhåll av Trafikutrustningssystem TUS2