304105-2016 - ResultatSverige-Umeå: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor.
Referensnummer: 15249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka de personalbehov som uppstår vid sjukdom, kortare ledigheter, arbetsanhopning, sommarvikariat och liknande situationer med hjälp av inhyrd personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen