2. Förfarande
Förfarande
Titel: Publik strömningstjänst för film
Beskrivning: Filminstitutet ämnar lansera en publik strömningstjänst för visning av film. Filminstitutet söker en komplett lösning och en leverantör som tar ett helhetsgrepp över hela tjänsten. Syftet är att Filminstitutet ska kunna leverera film till invånare i hela Sverige. Tjänsten ska vara ett komplement till Cinematekets ordinarie verksamhet av filmvisning i biografer. Filminstitutet söker en mogen och tillförlitlig tjänst med likvärdiga implementationer. Tjänsten uppmuntras att stödja nedan användarroller: - Slutanvändare - Systemadministratör - Innehållsansvarig Den upphandlade tjänsten med tillhörande kringtjänster ska levereras som en sammanhållen lösning med ett helhetsåtagande, där leverantören tar ett helhetsansvar.
Intern identifierare: SFI-2025-1335
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92225100 Film on demand-tv
Ytterligare klassificering (cpv): 92120000 Film- eller videodistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Publik strömningstjänst för film