304138-2016 - ResultatSverige-Umeå: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult utvärdering strukturfondprojekt.
Referensnummer: 16009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uminova Innovation har beviljats medel för att driva projekten TINK – Tillväxtinkubatorn, Infotech Umeå, Biotech Umeå samt Cleaner Growth med stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden.
För att säkerställa projektets kvalitet samt ge underlag till kommunikation av arbetets resultat krävs utvärdering. I projektet TINK Cleaner Growth krävs löpande utvärdering under projektperioden och i övriga projekt krävs extern utvärdering vid återkommande tillfällen under projektperioden.
Projektperiodernas startdatum är 1.8.2015 med olika avslutstidpunkter men som lägst till 30.12.2018 för TINK, Infotech Umeå och Biotech Umeå. För projektet Cleaner Growth är projekttiden 1.1.2016–31.12.2018.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uminova Innovation har beviljats medel för att driva projekten TINK- Tillväxtinkubatorn, Infotech Umeå, Biotech Umeå samt Cleaner Growth med stöd från Europeiska regionala utvecklingsfonden.