304186-2023 - ResultatSverige-Boden: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten 2023
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar elarbeten för Stiftelsen Bodenbo.
Takvolym för ramavtalet är 12 000 000 under hela avtalsperioden.
Entreprenaden avser planerade och akuta elarbeten i Beställarens bestånd. Arbeten omfattar allt ifrån enklare underhåll och service i befintliga fastigheter samt nyinstallationer vid renoveringar och nybyggnationer. Större och mindre elarbeten i lägenheter, trapphus, källare, vind och lokaler. Kabelförläggning i mark förekommer.
Beställaren avser att teckna ramavtal med två Entreprenörer. Den entreprenör som rangordnas som nummer 1 kommer att tilldelas alla arbeten först. I de fall en entreprenör inte kan åta sig ett uppdrag eller följer uppsatta tider enligt AFD.42 kommer beställaren att tillfråga rangordnad 2:a
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen