Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av patienthotell
Referensnummer: DS2017-0087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB har, efter upphandling enligt LUK, tecknat koncessionsavtal avseende drift av patienthotell vid Danderyds sjukhus.
Koncessionen avser drift av Hotell Mörby samt restaurang Klippan. Koncessionen gäller i åtta (8) år med driftstart 2.8.2018-08-02 och kan förlängas med ytterligare tre (3) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 385 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55100000 Hotelltjänster, 55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 55130000 Andra hotelltjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser drift av patienthotellet och restaurangen med ca 10 700 uthyrningsdygn av hotellrum med helpension årligen. Entreprenören förfogar över möjligheten till extern uthyrning av rum, restaurangtjänster eller catering från hotellet.
Verksamheten är primärt inriktad mot Danderyds sjukhus förlossningsverksamhet och operationsverksamhet och tjänsterna ska utföras med hänsyn och i anpassning därtill.