304216-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av farligt avfall
Referensnummer: UVA-2023-00142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning och behandling av farligt avfall, från hushåll, som samlats in av beställaren vid återvinningscentraler och mobil insamling i Uppsala kommun. För ytterligare information, se upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen