304232-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska beskrivningar och utredningar
Referensnummer: 2023-006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultuppdrag och stöd till Sysavs verksamhet inom kraftvärmeområdet.
Verksamheten runt avfallskraftvärmeverket omfattar områdena energiåtervinning, turbin- och processteknik, rökgasrening- och vattenreningsteknik, materialsortering och hantering av restprodukter från förbränning, avfallshantering och hantering och lagring av koldioxid (CCS/CCU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen