Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - ”Internetförbindelser Göteborgs Stad 2023/27” Dnr: 0100/23
Referensnummer: 23/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72411000 Internetleverantörer
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad har behov av Internet-kapacitet på mellan 20 Gbit/s och 100 Gbit/s. Det ska finnas möjlighet till uppgradering till 100 Gbit/s per anslutningspunkt i en stegvis uppgradering med 10 Gbit/s per steg. I dagens lösning använder sig Göteborg Stad av två olika Internetleverantörer. Göteborgs Stad har höga krav på tillgängligheten i tjänsten och för att säkerställa detta kommer vi att avropa från två olika leverantörer, två leverantör per leveransadress och väg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen