304413-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pump med tillbehör
Referensnummer: VF2022-00053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Enterala nutrtitionspumpar och dess tillbehör
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00053 Pump med tillbehör
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 Nutritionspump med tillbehör51 Sondmatningsaggregat
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:2 800 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 15 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-09-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194100 Utrustning för infusion, 33194110 Infusionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 Nutritionspump med tillbehör 51 Sondmatningsaggregat