304416-2021 - ÄndringSverige-Huddinge: Rörmokeriarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårby gård stambyte
Referensnummer: 21/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårby gårds loftgångshus längs Bäckgårdsvägen uppfördes 1970 till 1974 År 1974 tillkom de höga hyreshusen utmed Mogårdsvägen.
Projektet avser stambyte i Bäckgårdsvägen 2 – 40 samt Mogårdsvägen 3 – 39, totalt berörs 899 lägenheter samt lokaler. Hyresgäster evakueras ej.
Entreprenaden är planerad att utföras i etapper enligt följande
Etapp 1: Ängsgården 6 Bäckgårdsv 2-6,
Etapp 2: Ängsgården 4,
Ängsgården 2, Änsgården 1, Ängsgården 3, Ängsgården 7 och Ängsgården 8.
Etapp 2-6 är optioner