304465-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Byggnation av vårdhem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad särskilt boende för äldre i Säter
Referensnummer: SBN 2019/0580
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215213 Byggnation av vårdhem
II.1.4.
Kort beskrivning
Säters kommun inbjuder till anbudsgivning för nybyggnad av särskilt boende för äldre i Säters tätort. Byggnaden innehåller 70 lägenheter, lokaler för daglig
Verksamhet samt tillagningskök. Upphandling av totalentreprenad med partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215213 Byggnation av vårdhem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen