304466-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Psykiatrin plan 15 och Fastighetsdriften plan 09
Referensnummer: 83010200-408644- 52003 och 52006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar två delprojekt:
Delprojekt 1 avser renovering samt delvis ombyggnad av befintliga psykiatriska vårdlokaler i By02, Södra och Västra flygeln plan 15 på totalt ca. 4000 kvm.
Delprojekt 2 avser renovering samt delvis ombyggnad av Fastighetsdriften på totalt ca. 800 kvm NTA i By02 plan 09 för att förbättra arbetsmiljön och effektivisera arbetsuppgifterna genom att skapa renodlade verkstadsytor, avskilda administrativa ytor och förråd inom befintliga verkstäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen