304543-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Omvärldsbevakning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmvärldsbevakning
BeskrivningIVO avser upphandla ett verktyg för bred omvärldsbevakning samt ett webbaserat verktyg för bearbetning av informationen. Verktyget ska effektivisera arbetet med insamling och urval av information om händelser i omvärlden, stödja ett arbetssätt där hela myndigheten är involverade i omvärldsbevakningen, ge stöd i analysarbetet samt underlätta spridning inom myndigheten av information och kunskap om vad som sker i omvärlden
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111894:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48510000 Programvara för kommunikation, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster, 92400000 Nyhetsbyråtjänster