See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: ARN Projektörer Pir G
Beskrivning: Projekt Pir G utgör en viktig byggsten i den totala långsiktiga kapacitetsutvecklingen för Stockholm Arlanda Airport och anses utgöra en hörnsten i den framtida tillväxten. Projekt Pir G omfattar dels ca. 34 hektar rampytor inkl. taxibana samt själva byggnaden som utgör ca 94 000 kvm byggnadsarea och innefattar terminalbyggnad i 5 plan, samt 7 gatehus med totalt 14 gater. Projektet omfattar även uppförande av den så kallade Knutpunkten vilken binder ihop Pir G med den befintliga Pir F samt övriga delar av Terminal 5. I byggnadens källarplan och markplan skapas utrymme för att inrymma en ny bagageanläggning som levereras av bagageprojektet.Samtliga huvudentreprenader i Projekt Pir G har redan projekterats till nivån förfrågningsunderlag/bygghandling under 2020, men pga. Covid-19-pandemin pausades projektet på obestämd tid. Under 2024 fattades beslut om att påbörja ett omtag i form av programskede för att först identifiera ändrade kravställningar och därefter ta fram ett ändringsprogram under 2025 som ska utgöra ny kravställning inför ett kommande projekteringsskede. Upphandlingen består av ett (1) huvuduppdrag och två (2) optioner. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1 - Brand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2 - El och tele
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 3 - Styr
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 4 - Transport
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 5 - VS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 6 - Sprinkler
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Område 7 - Ventilation
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Område 8 - Väg och layout
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Område 9 - VA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Område 10 - Fjärrvärme och Fjärrkyla
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Område 11 - Hydrant
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:11