Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och Cirkulationstvätt av arbetskläder
Referensnummer: UH-2021-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds kommun avser att teckna avtal för hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder. I uppdraget ingår tillhandahållande av arbetskläder samt hämtning och lämning, tvätt, lagning och efterbehandling av dessa, s k cirkulationstvätt. Upphandlingens värde är uppskattat till 1 200 000 SEK exkl.moms / år. Volymerna är en uppskattning från verksamheten och kan komma att påverkas av politiska beslut Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Takvolym i detta avtal är 5 500 000 SEK, överskrids angiven volym är avtalet förbrukat
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi uppskattar upphandlingens värde till 1 200 000 SEK exkl.moms / år. Volymerna är en uppskattning från verksamheten och kan komma att påverkas av politiska beslut Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Takvolym i detta avtal är 2 000 000 SEK, överskrids angiven volym är avtalet förbrukat