Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Persikan 6 - DE11 Stommentreprenden
Referensnummer: 2023-643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262311 Uppförande av betongstommar
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholmshem uppför inom kvarteret Persikan 6 (tidigare 5) på Södermalm i Stockholm flerbostadshus med 151 lägenheter och förskola, livsmedelsaffär, mindre lokaler samt ga-rage. Total BTA är ca 24 000 m2 fördelat på ca 11 200 m2 BOA respektive ca 5400 m2 LOA.
Denna entreprenad omfattar stomme av prefabricerad betong.
Entreprenadens omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i övrigt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45223822 Fabrikstillverkade betongelement, 45262311 Uppförande av betongstommar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen