304597-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av renrumskläder
Referensnummer: C 2020-0682
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra och tvätt av renrumskläder, även tvätt av Chalmers egna renrumskläder ska kunna tillhandahållas (volymerna på tvätt av egna kläder består av en mindre del då dessa successivt fasas ut till förmån för hyrda kläder).
Det är en förutsättning att en kommande leverantör har mycket god kunskap om de lagar och standarder som är specifika gällande tvättning och hantering av renrumskläder samt kan tillgodose behovet utan att brister i leveranser och överlämnande uppstår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser hyra och tvätt av renrumskläder, även tvätt av Chalmers egna renrumskläder ska kunna tillhandahållas.
Om upphandlingen
Institutionen för mikroteknik och nanovetenskap (MC2) bedriver forskning och utbildning med inriktning på tillämpningar i framtida elektronik, fotonik och mikro-/nanosystem. Här bedrivs bl.a. forskning i renrum vilket ställer krav på att teknisk personal, lärare och forskare i laborativ miljö samt forskarstuderande vid laborativt arbete använder renrumskläder. De renrumskläder som används består främst av overaller, rockar, huvor och stövlar. Upphandlingen är främst till för att ombesörja behovet hos MC2, men kan komma att bli aktuellt på andra institutioner på Chalmers.