304600-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kem- och städartiklar
Referensnummer: KS 2023/0557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Eslövs kommun, Svalövs kommun, Lunds kommun fastighetsbolag och Räddningstjänst syd, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende rengöringsmedel samt städartiklar i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33631600 Antiseptika och desinfektionsmedel, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39525810 Putsdukar, 39713430 Dammsugare, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen