Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning 2020
Referensnummer: UH2019/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Licensförsörjning till ett antal lärosäten.
Upphandlingen omfattar anbudsgivarnas hela utbud av programvaror samt produktnära tjänster.
Upphandlingen omfattar samtliga licensformer och tillhandahållandemetoder som anbudsgivarens programvaruleverantörer tillhandahåller, exempelvis molntjänster, hyra/leasing av programvara etc.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen