304608-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Renhållning och tömning av rännstenar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av dagvattenbrunnar samt latrintömning
Referensnummer: 2019-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.1.4.
Kort beskrivning
Årligt underhåll, spolning och funktionskontroll av dagvattenbrunnar samt latrintömning efter avrop.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla årlig funktionskontroll och underhåll av dagvattenbrunnar enligt kravspecifikation. Antal dagvattenbrunnar inom kommunen uppgår till cirka 7 000. Antagen leverantör ska även kunna erbjuda rotskärning, filmning med mera mot timdebitering samt tillhandahålla jourverksamhet. I denna upphandling ingår även latrintömning i byggbodar och badplatstoaletter efter avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen