304687-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skatterådgivningstjänster
Referensnummer: 2020/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ett ramavtal avseende skatterådgivningstjänster, och avser primärt källskattefrågor/restitution på de marknader där AP7 investerar. Även andra frågor som rör värdepappersfondernas skatterättsliga status i utlandet omfattas. Notera att AP7 i separat upphandling har upphandlat juridiska tjänster, skatterätt inkluderat, vilket innebär exempelvis att skatterättsliga frågeställningar kopplade till AP7:s investeringsbeslut inte ingår i denna upphandling.