304733-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem som tjänst (KPD)
Referensnummer: VON 2021/0408-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun inbjuder er att ansöka om att få delta och senare lämna anbud i upphandling av ett Kostdatasystem som tjänst (KPD).
Kostenheten, Norrköping kommuns, lagar, serverar eller skickar mat till kommunens medborgare i förskola, skola och inom särskilt boende. Kostenheten består av 40 st tillagningskök, 21 st mottagningskök, ett vaktmästeri och ett kontor. Det finns 6 st tillagningskök som lagar mat till vuxna personer med kommunal omsorg (ex äldreboenden). De övriga tillagningsköken lagar i huvudsak mat till elever i grundskola, gymnasiet eller till barn i förskola. Till personer som bor på särskilt boende lagar kostenheten ungefär 755 000 portioner per år, fördelade på lunch och middag. Servering sker året runt.
OBS! Inskickade frågor under perioden 24 juni-6 augusti kommer att besvaras tidigast den 9 augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till barn i förskolan och elever i grundskolan och gymnasium lagar kostenheten ca 3 500 000 portioner lunch varje år. Utöver dessa serverar kostenheten ca 800 000 portioner frukost och mellanmål per år till barn som går på fritids.
Nuvarande Kostdatasystem är Aivo som ska ersättas av ett nytt IT-stöd genom denna upphandling..
Intresserade leverantörer vars ansökan uppfyller samtliga kvalificeringskrav i denna annons jämte bilagor kommer i ett Steg 2 att inbjudas till dialogmöten samt erhålla ett anbudsunderlag och erbjudas lämna ett skriftligt anbud.
Anbudssökande uppmanas att noggrant läsa igenom denna ansökningsinbjudan, samt att säkerställa att ansökan som skickas in är tydlig och innehåller alla de svar och den information som efterfrågas.
I bilagan "Bakgrund och förutsättningar beskrivs övergripande krav på IT-stödet. Dessa krav kommer att förtydligas i upphandlingens andra steg.