Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: https://upphandling.polisen.se/
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningsskydd 2020
Referensnummer: 936-A075.389/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kunden är i behov av ett nytt ramavtal för att säkerställa den fortsatta försörjningen av andningsskydd till Kunden.
Nedan angivna produkter utgör varukorgen för upphandling. Kunden har sedan rätt att komplettera med liknande produkter av samma slag under avtalstiden.
• Andningsskydd
• Fläktsystem
• Flykthuva
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 800 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35200000 Polisutrustning, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av andningsskydd, Fläktsystem och flykthuva till Polismyndigheten och övriga 125 deltagande organisationer.