2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyelse Karstorp VV - Oljepannor 4
Beskrivning: Karstorp värmeverk (Karstorp) byggdes 1972 som Västervik fjärrvärmeproducerande värmeverk. För närvarande finns två stycken 10 MW oljepannor (P5 och P6). Genomförandet av moderniseringen delas upp i etapper. Denna upphandling avser Etapp 1 och inom denna etapp planeras installation av två nya oljepannor för anslutning mot befintligt el-, olja-, rökgas- och fjärrvärmesystem. Ett viktigt mål med Etapp 1 är att Anläggningen ska vara i drift under driftsäsong 2026/2027.
Intern identifierare: U-058-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Ytterligare klassificering (cpv): 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar, 45259900 Modernisering av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000