304837-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Diverse reservdelar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34913000 Diverse reservdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Leasing AB (GSL) har för avsikt att upphandla reservdelar och andra fordonsrelaterade produkter till Göteborgs Stads fordonspark. Fordonsparken består av 2 300 stycken fordon och är B-klassade fordon. Fordonen består bl.a. av följande bilmärken, Volkswagen, Toyota, Mercedes transportbilar, Kia, Fiat.
Fordonen används i Göteborgs stad verksamhet och fordonens reservdelar skall vara lämpliga för stadens verksamhet som präglas av krav på hög effektivitet. Därför ställs höga krav på reservdelarnas kvalité, funktion och driftsäkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34224000 Delar till släpvagnar, påhängsvagnar och övriga fordon, 34322300 Bromsbelägg, 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar, 38960000 Alkolås, 42514310 Luftfilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stad Leasing AB (GSL) har för avsikt att upphandla
Reservdelar och andra fordonsrelaterade produkter till Göteborgs Stads
Fordonspark. Fordonsparken består av 2 300 stycken fordon och är B-klassade
Fordon. Fordonen består bl.a. av följande bilmärken, Volkswagen, Toyota,
Mercedes transportbilar, Kia, Fiat.
Fordonen används i Göteborgs stad verksamhet och fordonensreservdelar skall vara lämpliga för stadens verksamhet som präglas av krav på hög effektivitet. Därför ställs höga krav på reservdelarnas kvalité, funktion och driftsäkerhet.
GSL är specialister på att samordna Göteborgs Stad fordon och transportlösningar till förvaltningar och bolag i syfte att skapa en ren och trafiksäker stad.
GSL inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet meddetta förfrågningsunderlag med därtill hörande handlingar och upphandlingsdokument inklusive avtal (Förfrågningsunderlaget) avseende reservdelar till Göteborgs Stads fordonspark.
Göteborgs Stads Leasing AB, org.nr. 556442-1726, Box 1086, 405 23 Göteborg