Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel inom varugruppen: mejeri, frukt och grönt samt potatis
Referensnummer: 2019.42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedel inom mejeri, frukt och grönt samt potatis, inklusive distribution, till Köparens beställande enheter. Beställningar görs främst av verksamheter/kök inom kostenheten med även andra verksamheter, som till exempel caféer och olika former av boenden inom socialförvaltningen, kan komma att avropa från tecknade avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen