304899-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla mejeri
Referensnummer: BSN 2021-292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje kommun tillsammans med Tiohundra (beställaren), inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud
Avseende upphandling av ramavtal "Lilla Mejerivaror" (Mjölk & Yoghurt).
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av mejeriprodukter inom skolmåltider,
Fritids- och förskoleverksamheter, vård- och omsorgsboenden eller annan verksamhet inom kommunen.
Beräknat värde per avtalsår är 950 000 SEK.
Värdet är baserat på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet
Eller värde.
Takvolym för avtalet är 6 000 000 SEK
Stora livsmedelsupphandlingen kommer annonseras under Q3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Norrtälje
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde Tiohundra
Del nr: 2