304903-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Snö
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av 6-10 st. snökanoner samt uppgradering av snötillverknings-systemet
Referensnummer: 2021-069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15981320 Snö
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun avser att upphandla 6–10 nya snökanoner med inbyte av 7 begagnade snökanoner (av märket Areco årsmodell 2005–2006) samt uppdatering av befintligt snötillverkningssystem (SUFAG).
Med option på att köpa in 1-2 st Vinchtorn samt extra vattenhydranter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37411000 Vintersportutrustning, 37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen