304907-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara för kommunikation
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila betaltjänster parkering
Referensnummer: TN 2021/00215-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48510000 Programvara för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens målsättning är att de som parkerar i Västerås ska kunna välja bland flera leverantörer för att betala parkeringsavgift. Med detta väljer vi att öppna upp för leverantörer som uppfyller de krav som beskrivs.
Betaltjänsten ska vara enkel att använda, för såväl privatpersoner som för företag, den frekventa kunden och den spontana besökaren. Tjänsten ska möta kundernas efterfrågan på enkla och smidiga betalningslösningar för parkering som grundas på förändrade och nya livsmönster.
Beställaren strävar efter att erbjuda kunderna de senaste lösningarna inom teknik. Leverantören förväntas arbeta aktivt med att förbättra och utveckla sina tjänster för att möta kundernas nuvarande och framtida efterfrågan under hela kontraktstiden. Leverantören förväntas erbjuda kunderna en hög servicenivå där kundnytta ska vara styrande och tjänsterna enkla och säkra att använda. De grundkrav på
Tjänstens funktion som är beskrivna ska ses som lägstakrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48510000 Programvara för kommunikation, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet avgiftsbelagda parkeringsplatser uppgår idag till cirka 4 500 stycken. Antalet avgiftsbelagda parkeringsplatser kan vara föränderligt under avtalstiden, och kan därmed både öka och minska.
Idag görs cirka 100 000 transaktioner med mobil betaltjänst varje månad, vilket utgör cirka 80 % av antalet transaktioner. Resterande transaktioner sker i betalautomater.
Ett begränsat antal betalautomater kommer även finnas framöver för att ge kunder valmöjlighet.
Inga volymer garanteras. Hur värdet ser ut sammantaget för de år som avtalet tecknas på kan inte bedömas mer detaljerat. Det påverkas av faktorer som hur föränderligt antalet avgiftsbelagda parkeringsplatser blir, hur många som använder parkeringsplatserna och hur många som väljer att använda mobila betaltjänster i förhållande till betalautomat, hur många leverantörer som kommer att finnas och hur många som kommer att välja att betala med respektive leverantör.
Mer detaljerad statistik redovisas ej.