304947-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skyddstillsyn
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Klottersanering och klotterskydd.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 3 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal avseende servicearbeten för klottersanering, klotterskydd och tillhörande tjänster på Beställarens fastighetsbestånd.
Arbetena kommer att avropas löpande i mån av behov.
Utöver ovanstående ska Beställaren separat kunna avropa tillsyn och rondering på utvalda fastigheter.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
75231240 Skyddstillsyn, 90690000 Klottersanering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner