304959-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övrigt sjukvårdsmaterial
Referensnummer: 19RGK1088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förbrukningsmaterial och flergångsprodukter. Engångsprodukter t.ex. för tarm, gynekologi och öron-näsa-hals undersökningar. Diverse förbrukningsartiklar såsom akupunkturnålar, kondomer, omläggnings och tvättset, pennkanyler och insulinsprutor.
Av flergångsprodukterna efterfrågas bl.a. blodtrycksmanschetter, ficklampor, digitala termometrar, stetoskop och reflexhammare.
Nappflaskor m. tillbehör, tröstnappar samt amningsvårtskydd
Upphandlingsobjekt
Upphandlingen omfattar förbrukningsmaterial och flergångsprodukter. Engångsprodukter t.ex. för tarm, gynekologi och öron-näsa-hals undersökningar. Diverse förbrukningsartiklar såsom akupunkturnålar, kondomer, omläggnings och tvättset, pennkanyler och insulinsprutor. Av flergångsprodukterna efterfrågas bl.a. blodtrycksmanschetter, ficklampor, digitala termometrar, stetoskop och reflexhammare. Nappflaskor m tillbehör, tröstnappar samt amningsvårtskydd
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar förbrukningsmaterial och flergångsprodukter. Engångsprodukter t.ex. för tarm,
Gynekologi och öron-näsa-hals undersökningar. Diverse förbrukningsartiklar såsom akupunkturnålar,
Kondomer, omläggnings och tvättset, pennkanyler och insulinsprutor.