304969-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Elektricitet
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi
Referensnummer: 136/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar energianskaffning och leverans av förnybar elkraft samt tillhörande elcertifikat.
Verksamheter som önskar att öka miljövärdet ska kunna avropa förnybar elkraft från specifika produktionskällor med ursprungsgaranti eller Bra Miljöval-märkt el.
I uppdraget ingår även option om hantering av verksamheternas egen produktion av elkraft.