304975-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Patientövervakningssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CTG-utrustningar 2019
Referensnummer: 2018/01267
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp och direkt leverans av:
— 8 st. utrustningar för elektronisk fosterövervakning (CTG) med tillhörande telemetrienhet, och
— 8 st. CTG-utrustningar med analysfunktion.
Inklusive dokumentation, installation och intrimning samt handhavande- och teknisk utbildning av Regionens personal, enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
CTG-utrustningar med telemetri
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp och direkt leverans av 8 st. utrustningar för elektronisk fosterövervakning (CTG) med tillhörande telemetrienhet inklusive dokumentation, installation och intrimning samt handhavande- och teknisk utbildning av Regionens personal, enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
CTG-utrustningar med analysfunktion
Del nr: 2
Upphandlingen avser köp och direkt leverans av 8 st. CTG-utrustningar med analysfunktion