305004-2023 - ÄndringSverige-Östersund: Städning och renhållning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänst till MIUN
Referensnummer: MIUN 2023/165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Lokalvård inkl. fönsterputs, (ljusgårdar inräknat) samt storstädning för Mittuniversitetets samtliga objekt i Sundsvall och Östersund. Vissa av lokalerna utgörs av så kallade renrum med särskilt höga krav beträffande städkvalitet och har därför åsatts högre kvalitetsgräns enligt AQL-normen. Därutöver finns kemilaboratorier som omfattas av högre säkerhetskrav än andra lokaler.